غذای سالم با مرغ بدون آنتی بیوتیک

مرغ آب پز، کبابی یا بریان؟
۹, مرداد ۱۳۹۷
ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در گوشت مرغ
۴, شهریور ۱۳۹۷

مرغ بدون آنتی‌ بیوتیک عبارت است از مرغ گوشتی که تا سن کشتار (۳۰الی۴۰روز) در واحدهای پرورش مرغ به شیوه صنعتی پرورش یافته و در طول دوره پرورش از هیچ نوع آنتی‌ بیوتیکی چه به صورت تزریقی، آشامیدنی و یا در دان مصرفی استفاده نشده است. این نوع مرغ در طول دوره پرورش بدون مصرف آنتی بیوتیک و داروهای شیمیایی تولید شده و در مراحل تولید تا عرضه از سوی نهادهای نظارتی و بهداشتی کنترل و تضمین می گردد. این نوع مرغ در مرغداری‌هایی که مدیریت بهداشتی بالایی دارند، قابل پرورش است.
سازمان دامپزشکی کشور این مرغ ها را در طول دوره پرورش، ۳ بار آزمایش می کند و اگر در هر ۳ نوبت اثری از آنتی بیوتیک مشاهده نگردد، مجوز عرضه به عنوان مرغ بدون آنتی بیوتیک را دریافت می کنند.
آنتی بیوتیک با مصرف مرغ‌هایی که در پرورش آنها از آنتی بیوتیک استفاده شده، وارد بدن ما می شود و مقاومت دارویی در بدنمان ایجاد می کند. با ایجاد مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک‌ها، ممکن است بدن هنگام مواجه شدن با بیماری‌های مختلف، دیگر به آنتی بیوتیک‌های ساده جواب ندهد و مجبور به مصرف داروهایی قوی تر و با قیمتی گران تر باشیم.
عده‌ای از افراد به برخی از انواع آنتی بیوتیک‌ها حساسیت دارند و مصرف مرغ های معمولی می تواند برای آنها حساسیت‌های شدیدی را در پی داشته باشد.
با ارتقای شاخص‌های بهداشتی واحد‌های پرورشی، ابتلا به بیماری‌ها کنترل و در نتیجه استفاده از داروهای مختلف از جمله آنتی بیوتیک‌ها قطع شده، که نتیجه آن افزایش کیفیت گوشت مرغ تولیدی است. به خاطر کیفیت بالای گوشت مرغ و کشتار جوانتر مرغ، مزه این مرغ ها به مراتب از مرغ های معمولی بهتر است.

سوالات متداول

فرق بین مرغ سبز با مرغ بدون آنتی بیوتیک چیست؟
در بازار ایران مرغ بدون آنتی بیوتیک با نام مرغ سبز رواج پیدا کرده است که این به اشتباهی رایج در بین مردم تبدیل شده است. در واقع تولید کنندگان مرغ بدون آنتی بیوتیک محصول خود را با نام مرغ سبز در بازار ایران به فروش می‌رسانند.

آیا مرغ سبز همان مرغ ارگانیک است؟
در ایران مرغی به نام «مرغ ارگانیک» نداریم. تغذیه مرغ ارگانیک از دانه و آبی است که ارگانیک باشد و از هیچ نوع ماده غیرطبیعی، شیمیایی و افزودنی های مختلف برای تغذیه و پرورش آن استفاده نشود. علاوه بر این چنین مرغی نباید هیچ گونه دارویی از جمله انواع آنتی بیوتیک ها را در طول دوران رشدش دریافت کند ولی در حال حاضر مرغداری های ایران به توانایی تولید مرغ های ارگانیک نرسیده‌اند.

تفاوت مرغ بدون آنتی بیوتیک با مرغ معمولی چیست؟
در پرورش و تولید مرغ‌های بدون آنتی بیوتیک از هیچ نوع آنتی بیوتیکی استفاده نمی‌شود. این مرغ ها در طول دوره پرورش، ۳ بار به وسیله سازمان دامپزشکی کشور آزمایش می شوند و اگر نتایج آزمایش ها نشان دهد در هر ۳ نوبت بدنشان فاقد داروهای نامبرده بوده، مجوز عرضه به عنوان مرغ آنتی بیوتیک را دریافت خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *